Напад мігрені може розвинутись через багато чинників:
- підвищену сприйнятливість до певної їжі (приміром, продуктів, багатих на тирамін);
- значні фізичні навантаження;
- недосипання, стрес, нервове виснаження;
- різку зміну погоди;
- у жінок - через гормональні перепади, пов'язані з менструаціями;
- надто яскраве або мерехтливе освітлення, голосну музику, різкі запахи тощо;
- паління, вживання алкогольних напоїв.
При цьому, якщо людина постійно страждає через сильні або періодично повторювані головні болі, потрібно обов’язково повністю обстежитися, адже ці симптоми можуть свідчити про такі серйозні захворювання, як аневризма, пухлина мозку, гематома та ін.
Якщо інші хвороби виключені, а підтверджено діагноз «мігрень», то варто враховувати, що перебіг нападів у хворих відрізняється за своїми ознаками. Через це лікування призначається індивідуально. Також важливо з’ясувати та виключити фактори, які провокують напади мігрені.
Коли пацієнт нормально почувається, лікар призначає певні медпрепарати для профілактики. Як правило, такі заходи не сприяють цілковитому усуненню нападів мігрені, але допомагають знизити частоту їх виникнення. Крім того, профілактичне лікування зменшує вираженість головних болів під час нападу. Якщо напад почався, хворому краще знаходитись у затемненій, прохолодній кімнаті. Добре тамує біль холодний компрес, прикладений до лоба.
Під час нападу не рекомендована кава, міцний чай, сік з цитрусових. А от звичайне морозиво сприяє припиненню навіть дуже інтенсивних болів. Тому візьміть столову ложку зі шматком морозива і притисніть його до м’якого піднебіння. Тримайте холодне до повного розтання.
Медикаментозне лікування нападу повинно починатися якомога раніше, найкраще – при перших проявах болю. Нині фармацевтична промисловість пропонує велику кількість медпрепаратів, які здатні полегшити або усунути напади мігрені. Проте застосовуються вони виключно за призначенням спеціаліста. Справа у тім, що засіб, який відмінно допомагає одній людині, може виявитися неефективним для іншого хворого, ще й посилити біль під час нападу.
Болезаспокійливі препарати теж варто приймати з обережністю. Звичайні анальгетики, як правило, неефективні при мігрені, адже в цій ситуації потрібно рятуватися не судинорозширювальним, а судинозвужувальним засобом. А ще регулярне вживання знеболюючих провокує зниження чутливості організму до них, збільшення частоти нападів та розвиток побічних ефектів.
Фітокомпозиція «СТРЕСОФІТ» від ТМ «Скарбниця здоров’я»
Даний фітопрепарат виявляє заспокійливу, седативну дію, нормалізує психічний стан, зменшує збудливість, дратівливість, сприяє відновленню сну, нормалізує діяльність серцево-судинної системи у людей з нервовими виснаженнями, неврозами, що розвинулись внаслідок розумового та фізичного перенапруження.
Властивості рослинних компонентів фітопрепарату зумовлюють застосування даної фітокомпозиції при розладах нервової діяльності, що супроводжуються порушенням збудження і гальмування в корі головного мозку. «Стресофіт» ефективний при безсонні, викликаному стресами і втомою, різноманітних психоневротичних реакціях, супроводжуваних руховою активністю і збудженням.
Прийом фітопрепарату виявляє позитивні результати при його застосуванні в комплексному лікуванні вегето-судин-них дистоній, мігрені, хореї, коклюшу, гіпертиреозу, клімактеричного неврозу, гіпертонії та ін. Рекомендації щодо споживання: використовується для внутрішнього застосування як джерело біологічно активних речовин рослинного походження в раціонах дієтичного харчування, призначених лікарем з метою створення оптимальних дієтологічних умов функціонування нервової системи при хронічній перевтомі, стресових ситуаціях, а також для нормалізації сну.
Склад: водно-спиртовіекстракти трави кропивисобачої (пустирнику), кореневищ з коренями валеріани, квітів глоду, трави меліси, плодів коріандру, квітів ромашки аптечної.
Фітокомпозиція «СПАЗМОФІТ» від ТМ «Скарбниця здоров’я»
Фітокомпозиція виготовлена з відбірної сировини, зібраної в екологічно чистих регіонах України, що підтверджено сертифікатами відповідності.
«Спазмофіт» надає спазмолітичну дію на судини та гладкі м’язи, блокує спазми судин головного мозку, ліквідує гіпоксію мозкових клітин, відновлює в них порушену мікроциркуляцію крові. Заспокійливо діє на центральну нервову систему, виявляє антигістамінну і протинабрякову дію. Взаємодія рослинних компонентів фітопрепарату дозволяє застосовувати «Спазмофіт» при спазмах судин головного мозку, мігренях, головних болях унаслідок гіпертонії, гіпотонії, вегето-судинної дистонії, церебросклерозу, запаленнях мозкових оболонок, анеміях та ін. Також дана фітокомпозиція рекомендована до вживання при будь-яких захворюваннях, які виникають унаслідок спазму судин та м’язів.
Рекомендації щодо споживання: може бути використана для внутрішнього застосування як джерело біологічно активних речовин рослинного походження в раціонах дієтичного харчування, призначених лікарем для створення оптимальних дієтологічних умов функціонування серцево-судинної та нервової систем при спазмах та головному болю.
Склад: водно-спиртові екстракти кореневищ з коренями родіоли рожевої, плодів глоду, трави меліси, пуп’янків софори, кореневищ з коренями валеріани, кореневищ півонії незвичайної, квітів пижма.
Фіточай «ЗАСПОКІЙЛИВИЙ» від ТМ «Натураліс»
Склад: вересу трава та квітки, меліси листя, душиці трава та квітки, валеріани корені, чебрецю трава, іван-чаю трава, м’яти листя, чаю зеленого листя.
У народній медицині сприяє нормалізації функціонування нервової системи, має м’які заспокійливі властивості при нервовому збудженні та виснаженні, дратівливості, занепокоєнні, безсонні.
Застереження: при індивідуальній чутливості до компонентів фіточаю, вагітним жінкам і тим, що годують груддю; дитячий вік.