Пневмонія, яку важко впізнати

Лікарі кажуть, що останнім часом запалення легенів у людей все частіше протікає без виражених симптомів. Що дуже небезпечно, адже це одна із тих хвороб, які без антибіотиків не вилікувати.

Новину почула від знайомого лікаря

- Якщо застудишся, і за 3-4 дні не стане лег­ше, обов՚язково йди до лікаря, нехай тобі легені послухає. Нині вірус ці­кавий ходить, у мене вже третій випадок за місяць. Людина десь промерзла, трохи почхала, але ніби й не захворіла. Температу­ра «зависла» на позначці 37 градусів, жару немає. А через тиждень ми діагно­стуємо пневмонію, яка вже встигла викликати серйозну інтоксикацію. Симптомів, до яких усі звикли, немає, розумієш?

Інформацію підтверджує й столичний лікар-терапевт із більш ніж 20-річним стажем Борис Скачко:

– Буває так зване прико­реневе запалення легень, якого майже не видно на рентгені на початковій стадії. Затемнення на знімку ми по­бачимо лише на 3-4 день від початку патологічного про­цесу. А буває, коли знімок усе «покаже», фонендоскоп «розкаже», от тільки пацієнт не квапиться бігти до лікаря, бо класичні ознаки пневмо­нії в нього відсутні! Темпера­тура 37 – ну хто на це зверне увагу? А тим часом це ідеаль­на температура для розмно­ження бактерій у закоркова­ній частині легень.

Розповідають, одна пацієнтка ві­ком 64 роки впродовж двох місяців почувалася не дуже добре, але до фахівців не зверталася, бо мала хво­рого чоловіка, і лише коли він почав одужувати, жінка зітхнула з полег­шенням і нарешті звернула увагу на власне здоров՚я. У лікарні їй зробили рентген-знімок, аналіз крові та діа­гностували верхньодолеву пневмо­нію. Нині, завдяки лікуванню в стаці­онарі, стан хворої поліпшився.

Випадки, коли пневмонія «маску­ється» під ГРЗ, не такі вже й рідкісні. І це проблема, оскільки людина не відчуває потреби йти до лікаря, пі­зно звертається за допомогою. А це може призвести до тяжких наслідків і завершитися оперативним втручан­ням через гнійні процеси в легенях. Як же хворому зрозуміти, що в нього розпочався запальний процес? Ра­хувати дні від початку «банальної» інфекції та уважно спостерігати за станом здоров՚я. Гострий стан під час застуди має поліпшитися на 3-4 добу: нормалізується температура, а пітливість, слабкість, лихоманка відчутно зменшуються або минають. Якщо через 3-4 дні не стає легше, водночас виникає сухий кашель, за­дишка, біль у грудній клітині, треба терміново звертатися до медичного закладу. Орієнтуватися на хрипи під час дихання (мовляв, якщо їх немає, то й легені в нормі) – марна справа. Звуки, які можете почути ви і навіть інші люди на відстані, сигналізують про бронхіт (який, до речі, теж по­трібно лікувати!). Це слиз натягуєть­ся в просвіті бронха, як струна, – чут­но саме його. А хрипи в альвеолах, у власне легеневій тканині, ви нізащо не почуєте без фонендоскопа й на­тренованого слуху.

Як пояснює Борис Скачко, при­чина такого «тихого» нездужан­ня полягає в слабкому імунітеті. Ослаблений організм не може подолати бактеріальних «заво­йовників», імунні «солдати» не стають до зброї, борються недо­статньо, тому і температура не підіймається.

- Якщо ви застудилися, треба обов՚язково пити багато рідини, – наголошують лікарі.

- Чаю, мінералки, заварених трав, чистої питної води – не мен­ше 1,5-2 літри щодоби, якщо сер­це дозволяє. Тоді з організму ви­водяться токсини, стан людини поліпшується, зменшується ризик ускладнень.

Утім, рідина важлива не лише для цього.

- У кожної дорослої людини за добу в легенях утворюється чи­мало мокротиння, – розповідає Борис Скачко. – Слиз виконує важливі функції, піднімається до голосової щілини й стравоходом виходить у шлунок. Але! Якщо води в організмі не вистачає, мокротиння стає густим, пере­криває частину легень, і там, у закоркованому просторі, без доступу кисню, розпочинаєть­ся запальний процес. Механіка надзвичайно проста! Тому під час будь-якої застуди важливо пити багато води. Нестача рідини – це катастрофа, що призводить до утворення одного-двох і більше вогнищ запалення. Хто носить чай чи мінералку із собою? Кров загусла, мокротиння немає чим розріджувати, і слиз закоркував частину органу дихання. І все, ма­ємо ускладнення!

Ще один поширений варіант прихованої пневмонії – без темпе­ратури, але з кашлем. Наприклад, людина перехворіла на ГРВІ, бла­гополучно одужала, закрила лікарняний і пішла на роботу. У неї зберігається так званий залишковий кашель – це організм намага­ється повністю звільнити дихальні шляхи від «поганих» клітин, ура­жених інфекцією. В ідеалі, за 7-10 днів цей кашель (чим далі, тим слабший) має зійти нанівець. Але якщо він триває понад 10 днів, у людини погіршується апетит, ви­никає біль у нижніх ребрах, груд­на клітина під час глибокого вдиху розширюється несиметрично, під час будь-яких фізичних наванта­жень піт ллється рікою, пацієнту потрібно негайно звернутися до лікаря. Це можуть бути прояви пневмонії без жару.

Наталя СУХЕНКО

Фітокомпозиція «Пульмофіт» від ТМ «Скарбниця здоров՚я»

При затяжному перебігу захворювань органів дихан­ня проявляються такі симп­томи, як спастичний кашель і першіння в горлі. У таких випадках рекомендується застосовувати фітокомозицію «Пульмофіт». Вона ви­являє оздоровчий вплив на бронхолегеневу систему, а також протизапальні, протинабрякові, розсмоктуючі, знеболюючі та протипухлин­ні властивості; знижує актив­ність запального процесу, заспокоює кашель, полегшує дихання, зменшує катаральні явища, усуває напади задухи.

Рослинні компоненти фітокомпозиції «Пульмофіт» зу­мовлюють її застосування при запальних процесах системи дихання: запаленні легень, кру­позній пневмонії, хронічному і гострому бронхіті, туберкульо­зі легень, емфіземі. Крім того, «Пульмофіт» застосовують як загальнозміцнюючий засіб при пухлинах легень різної етіології та з метою профілактики реци­дивів захворювання в післяопераційний період, після хіміо- та променевої терапії.

Склад: водно-спиртові екстракти кореневищ з коренями синюхи голубої, квітів ехінацеї, трави вероніки, пуп’янків софори, плодів каштану кінського, трави багна болотного, трави материнки (душиці), квітів липи, плодів ялівцю, квітів солодки голої.