Що таке ВСД?

Якщо вам встановили діагноз «вегето-судинна дистонія (ВСД), не лякайтеся: це – не вирок і навіть не хвороба. А лише певні зміни, які з різних причин відбулися у вашому організмі.

Вегето-судинна дистонія – не окреме захворювання з од­наковими для всіх симптомами, а комплекс проблем із судина­ми. У здорової людини суди­ни з легкістю розширюються і звужуються, залежно від того, які завдання стоять перед орга­нізмом: фізичне навантаження чи відпочинок, підвищення або зниження атмосферного тиску. Сигнал про те, звужуватися су­динам чи розширюватися, пере­дає спеціальний вегетативний відділ нервової системи, який контролює роботу всіх внутріш­ніх органів. Тож вегето-судинна дистонія означає неправильну реакцію судин на різні фізичні та психічні навантаження або зміну погодних умов. Дослівно: «дистонія» – зміна тонусу судин, «вегето-судинна» – пов՚язана з нервовою системою.

Іноді достатньо змінити спо­сіб життя і внести корективи до звичного режиму дня, аби почуватися краще та невдовзі одужати і забути про ВСД.

Напружений ритм життя, не­правильне харчування, шкідливі звички, недосипання, постійні стреси – ось неповний перелік при­чин, які призводять до вегето-судинної дисфункції.

Причини захворювання

Напружений ритм життя, не­правильне харчування, шкідливі звички, недосипання, постійні стреси – неповний перелік при­чин, які неодмінно призводять до вегето-судинної дисфункції. Провокують розвиток вегето-судинної дистонії також перене­сені інфекційні захворювання, хронічні вади серця, опорно-ру­хового апарату тощо. Схильність до розвитку хвороби збільшується, коли в організмі людини змінюється гормональний фон. Тож досить часто серед хворих – вагітні та жінки в період менопаузи. А в деяких людей діагноз ВСД спостерігається навіть від народження: вони погано переносять холод та спеку, хвилюю­чись бліднуть або червоніють, пітніють.

Симптоми

Найбільш розповсюджені – запаморочення, потемніння в очах, поколювання в серці, пришвидше­не серцебиття, над­мірна пітливість, швидка втомлю­ваність, постійне нервове збуджен­ня тощо.

«Саме не мине»

Лікування ве­гето-судинної ди­стонії, як такого, по суті, не існує. Немає чарівної пі­гулки, яка швидко й надовго позба­вить вас цієї хво­роби. Натомість – цілий комплекс заходів і певних змін у звичному розкладі життя.

Пацієнти, які дотримуються принципу «саме мине», потім звертаються по невідкладну ме­дичну допомогу.

Коментарі фахівців

Олексій Пелепейченко, лікар-невропатолог:

– Якщо протягом місяця симптоми не зникають, а лише посилюються або зни­кають, а потім з՚являються знову, необхідно звернутися до лікаря. Жінкам, особливо в період менопаузи, обов՚язково потрібно пройти додат­кове обстеження в гінеколо­га й визначити рівень гор­монів. Лікування – це, першочергово, зміна способу життя: нормалізація режиму роботи й відпочинку, психо­гігієна – потрібно навчитися інакше реагувати на різні проблеми, менше нервувати й перейматися.

Віта Зубарева, лікар-педіатр вищої категорії:

– Схильність до ВСД най­частіше спостерігається в підлітків. Також дуже часто вегето-судинна дистонія ви­никає в дітей у віці 7-9 років. Причинами можуть бути різні травми, інфекційні хвороби, схильність до захворювання на генетичному рівні та по­рушення режиму дня, великі психічні навантаження. У пер­шу чергу, треба забезпечити оптимальний рівень функці­онування нервової системи (допоможуть фізкультура, ра­ціональне харчування, спри­ятливий режим дня). Корисни­ми також будуть водні проце­дури та масаж. Зауважимо, що деякі лікарі іноді діагностують вегето-судинну дистонію, як-то кажуть, «на око». Але це неправильно, бо досить часто інші, серйозніші захворюван­ня, вдало маскуються під ве­гето-судинну дистонію. Отож, якщо лікар не запропонував вам комплексне обстеження організму, потрібно звернути­ся за консультацією до іншого фахівця.

Режим дня

Хронічне недосипання бу­квально руйнує організм зсере­дини. Слід вкладатися спати що­дня в один і той самий час, спати не менше 8 годин. У приміщенні має бути свіже повітря. Також по­трібно придбати ортопедичний матрац та подушку, які забезпе­чують правильне положення тіла під час сну, сприяють гарному кровообігу в судинах.

Харчування

У раціоні потрібно збільшити кількість продуктів, збагачених калієм та магнієм, які поліпшу­ють роботу нервової системи й зміцнюють судини. Найдешев­ший варіант: гречана та вівсяна каші, квасоля, морква, петрушка, цибуля, баклажани. За схильності до низького тиску рекомендують чай, каву, молоко, кефір. При підвищеному – навпаки, ці напої потрібно вжива­ти менше, а також обме­жити споживання солі та маринованих продуктів.

Заняття спортом

Легкі фізичні навантаження теж добре лікують. Для хворих на ВСД є певні фізичні обмеження – протипоказані види спорту, під час занять якими потрібно стри­бати й робити різкі рухи. Краще обрати плавання, бігову доріжку, велосипед або навіть східні танці. Варіант «для лінивих» – щоденна вечірня прогулянка на свіжому повітрі.

Народна медицина

Лікувати ВСД травами потріб­но з урахуванням артеріального тиску. У разі підвищеного – реко­мендують заспокійливі трави: валеріану, пустирник (собачу кропиву), шавлію, м՚яту, мелісу, хміль, корінь півонії. Якщо низь­кий – елеутерокок, женьшень.

Водні процедури та загартовування

Контрастний душ, загартову­вання організму допоможуть у боротьбі з вегето-судинною ди­стонією. Краще розпочинати з простих процедур, наприклад, контрастних ванночок для рук. Занурте кисті рук на 5-7 хвилин у прохолодну воду, піс­ля чого розітріть ма­хровим рушником до легкого почервоніння шкіри. Щоразу під час процедури знижуйте температуру води на кілька градусів.

Гармонія із собою

Якщо ви постійно напружені й доступний для вас відпочинок – лише нічний сон, то справи ке­пські. Візьміть за правило кілька годин на тиждень присвячувати улюбленим справам. І нехай це буде звичайнісіньке лежання на дивані чи ігри з домашнім улю­бленцем, таке своєрідне «ліку­вання» піде на користь.

Фітоконцентрат «Тропонорм» від ТМ «Екомед»

Фітоконцентрат «Тропонорм», зокрема, нормалізуюче впливає на вироблення тропних гормонів гіпоталамуса і гіпофіза, що позитивно діє на всю ендокринну систему організму, дуже ефективний при нейроциркулярних розладах та вегето-судинних дистоніях. Допомагає позбутися ал­когольної, наркотичної та нікотинової залежності. Позбавляє від головно­го болю навіть у тих випадках, коли всі існуючі засоби є неефективними. Застосовується один раз або двічі на день по 30-50 крапель на 50 мл води.