Якщо вам встановили діагноз «вегето-судинна дистонія (ВСД), не лякайтеся: це – не вирок і навіть не хвороба. А лише певні зміни, які з різних причин відбулися у вашому організмі.
Вегето-судинна дистонія – не окреме захворювання з однаковими для всіх симптомами, а комплекс проблем із судинами. У здорової людини судини з легкістю розширюються і звужуються, залежно від того, які завдання стоять перед організмом: фізичне навантаження чи відпочинок, підвищення або зниження атмосферного тиску. Сигнал про те, звужуватися судинам чи розширюватися, передає спеціальний вегетативний відділ нервової системи, який контролює роботу всіх внутрішніх органів. Тож вегето-судинна дистонія означає неправильну реакцію судин на різні фізичні та психічні навантаження або зміну погодних умов. Дослівно: «дистонія» – зміна тонусу судин, «вегето-судинна» – пов՚язана з нервовою системою.
Іноді достатньо змінити спосіб життя і внести корективи до звичного режиму дня, аби почуватися краще та невдовзі одужати і забути про ВСД.
Напружений ритм життя, неправильне харчування, шкідливі звички, недосипання, постійні стреси – ось неповний перелік причин, які призводять до вегето-судинної дисфункції.
Причини захворювання
Напружений ритм життя, неправильне харчування, шкідливі звички, недосипання, постійні стреси – неповний перелік причин, які неодмінно призводять до вегето-судинної дисфункції. Провокують розвиток вегето-судинної дистонії також перенесені інфекційні захворювання, хронічні вади серця, опорно-рухового апарату тощо. Схильність до розвитку хвороби збільшується, коли в організмі людини змінюється гормональний фон. Тож досить часто серед хворих – вагітні та жінки в період менопаузи. А в деяких людей діагноз ВСД спостерігається навіть від народження: вони погано переносять холод та спеку, хвилюючись бліднуть або червоніють, пітніють.
Симптоми
Найбільш розповсюджені – запаморочення, потемніння в очах, поколювання в серці, пришвидшене серцебиття, надмірна пітливість, швидка втомлюваність, постійне нервове збудження тощо.
«Саме не мине»
Лікування вегето-судинної дистонії, як такого, по суті, не існує. Немає чарівної пігулки, яка швидко й надовго позбавить вас цієї хвороби. Натомість – цілий комплекс заходів і певних змін у звичному розкладі життя.
Пацієнти, які дотримуються принципу «саме мине», потім звертаються по невідкладну медичну допомогу.
Коментарі фахівців
Олексій Пелепейченко, лікар-невропатолог:
– Якщо протягом місяця симптоми не зникають, а лише посилюються або зникають, а потім з՚являються знову, необхідно звернутися до лікаря. Жінкам, особливо в період менопаузи, обов՚язково потрібно пройти додаткове обстеження в гінеколога й визначити рівень гормонів. Лікування – це, першочергово, зміна способу життя: нормалізація режиму роботи й відпочинку, психогігієна – потрібно навчитися інакше реагувати на різні проблеми, менше нервувати й перейматися.
Віта Зубарева, лікар-педіатр вищої категорії:
– Схильність до ВСД найчастіше спостерігається в підлітків. Також дуже часто вегето-судинна дистонія виникає в дітей у віці 7-9 років. Причинами можуть бути різні травми, інфекційні хвороби, схильність до захворювання на генетичному рівні та порушення режиму дня, великі психічні навантаження. У першу чергу, треба забезпечити оптимальний рівень функціонування нервової системи (допоможуть фізкультура, раціональне харчування, сприятливий режим дня). Корисними також будуть водні процедури та масаж. Зауважимо, що деякі лікарі іноді діагностують вегето-судинну дистонію, як-то кажуть, «на око». Але це неправильно, бо досить часто інші, серйозніші захворювання, вдало маскуються під вегето-судинну дистонію. Отож, якщо лікар не запропонував вам комплексне обстеження організму, потрібно звернутися за консультацією до іншого фахівця.
Режим дня
Хронічне недосипання буквально руйнує організм зсередини. Слід вкладатися спати щодня в один і той самий час, спати не менше 8 годин. У приміщенні має бути свіже повітря. Також потрібно придбати ортопедичний матрац та подушку, які забезпечують правильне положення тіла під час сну, сприяють гарному кровообігу в судинах.
Харчування
У раціоні потрібно збільшити кількість продуктів, збагачених калієм та магнієм, які поліпшують роботу нервової системи й зміцнюють судини. Найдешевший варіант: гречана та вівсяна каші, квасоля, морква, петрушка, цибуля, баклажани. За схильності до низького тиску рекомендують чай, каву, молоко, кефір. При підвищеному – навпаки, ці напої потрібно вживати менше, а також обмежити споживання солі та маринованих продуктів.
Заняття спортом
Легкі фізичні навантаження теж добре лікують. Для хворих на ВСД є певні фізичні обмеження – протипоказані види спорту, під час занять якими потрібно стрибати й робити різкі рухи. Краще обрати плавання, бігову доріжку, велосипед або навіть східні танці. Варіант «для лінивих» – щоденна вечірня прогулянка на свіжому повітрі.
Народна медицина
Лікувати ВСД травами потрібно з урахуванням артеріального тиску. У разі підвищеного – рекомендують заспокійливі трави: валеріану, пустирник (собачу кропиву), шавлію, м՚яту, мелісу, хміль, корінь півонії. Якщо низький – елеутерокок, женьшень.
Водні процедури та загартовування
Контрастний душ, загартовування організму допоможуть у боротьбі з вегето-судинною дистонією. Краще розпочинати з простих процедур, наприклад, контрастних ванночок для рук. Занурте кисті рук на 5-7 хвилин у прохолодну воду, після чого розітріть махровим рушником до легкого почервоніння шкіри. Щоразу під час процедури знижуйте температуру води на кілька градусів.
Гармонія із собою
Якщо ви постійно напружені й доступний для вас відпочинок – лише нічний сон, то справи кепські. Візьміть за правило кілька годин на тиждень присвячувати улюбленим справам. І нехай це буде звичайнісіньке лежання на дивані чи ігри з домашнім улюбленцем, таке своєрідне «лікування» піде на користь.
Фітоконцентрат «Тропонорм» від ТМ «Екомед»
Фітоконцентрат «Тропонорм», зокрема, нормалізуюче впливає на вироблення тропних гормонів гіпоталамуса і гіпофіза, що позитивно діє на всю ендокринну систему організму, дуже ефективний при нейроциркулярних розладах та вегето-судинних дистоніях. Допомагає позбутися алкогольної, наркотичної та нікотинової залежності. Позбавляє від головного болю навіть у тих випадках, коли всі існуючі засоби є неефективними. Застосовується один раз або двічі на день по 30-50 крапель на 50 мл води.