Турбуємося про щитоподібну залозу
Один із пацієнтів старшого наукового співробітника Національного центру радіаційної медицини АЬН України, кандидата наук Олексій Камінського раніше протягом восьми років проходив терапію в різних кардіологів, зокрема, в провідних клініках. Але лікування не допомагало: напади прискореного серцебиття в ще молодого активного 35-річного чоловіка траплялися все частіше. Досить було нескладного обстеження (УЗД й аналіз крові на гормони), щоб зрозуміти: порушена робота щитоподібної залози.
Такі проблеми поширені значно більше, ніж зафіксовано офіційною статистикою, вважає Олексій Камінський. Вони є в кожного другого серед тих, кому за сорок років, а серед пацієнтів, що старші 60, – у 80 відсотків.
Однак захворювання щитоподібної залози здатні тривалий час перебігати приховано або з повільно наростаючими змінами, і хворі не розуміють, що з ними відбувається. Порушення роботи щитоподібної залози можуть бути причиною безпліддя, негативно впливати на артеріальний тиск. А нещодавно вчені встановили, що збої в роботі залози викликають підвищення рівня холестерину в крові. Тобто тим, хто хоче уникнути атеросклерозу, необхідно дбати про стан «щитовидки».
Уся Європа, разом з Україною, є регіоном із помірним дефіцитом йоду, який необхідний для утворення гормонів, що виділяються цією залозою. Більшість із нас уже чула про небезпеку йододефіциту: внутрішньо-утробні відхилення в ембріонів, зниження інтелекту в дітей, а іноді навіть у дорослих, опірності до простудних захворювань.
Від 2002 до 2005 року в Україні діяла програма «Щитоподібна залоза», яка передбачала збагачення солі йодом. В інших країнах це допомагало: наприклад, у Туркменістані фактично ліквідували йододефіцит. А ось на теренах нашої держави поки не вдається, хоча фінанси витратили чималі, вважає Олексій Валентинович. Йодовану сіль вживає, хоча б зрідка, лише третина населення. Організму щодня необхідно 100-250 мкг йоду, а дорослі отримують лише половину норми, діти – чверть. Виправити це можна й продуктами харчування: з՚їдати по 50 г морської капусти або 200 г одного з різновидів салату – фельд-салату, або 200-300 г оселедця (втім, не засоленого, а свіжого або будь-якої іншої морської риби). Правильне харчування може поліпшити стан здоров՚я навіть тих людей, які давно хворіють.
Головне дослідження, яке надасть повну картину про роботу щитоподібної залози – визначення рівня її гормонів у крові. Чимало пацієнтів, особливо пенсіонери, не поспішають на подібні обстеження, тому що кожне коштує від 70 гривень. Олексій Валентинович рекомендує в разі матеріальних труднощів пройти хоча б одне обстеження на найчутливіший з усіх маркерів – Т4. В Європі саме цей аналіз призначають за підозри на ендокринні порушення. Якщо показники в нормі, порушення функції щитовидної залози практично виключено.
Нездорова щитоподібна залоза здатна збільшитися в розмірах – виникає зоб (таке трапляється в кожного десятого українця). Якщо це відбувається за рахунок розростання тканини, зоб називається дифузійним, а коли виникають крихітні пухлини – вузловим. Залоза може збільшитися настільки, що починає тиснути зсередини на трахею, стравохід, судини шиї, водночас хворий відчуває постійний дискомфорт в області горла.
Але наївно вважати, що поки таких симптомів немає, то все гаразд. Адже головна небезпека в тому, що навіть маленький вузлик здатний переродитися на злоякісне утворення (таких випадків трапляється приблизно 20 відсотків). Перемогти рак щитовидної залози на ранніх стадіях цілком можливо: 95 відсотків пацієнтів виліковуються швидко й повністю. Отже, дуже важливо не пропустити появу пухлини. Виявити її може тільки УЗД, тому проходити таке обстеження необхідно щороку.
Ліна МАЙОРОВА
Фітокомпозиція «Струмінофіт» від ТМ «Скарбниця здоров՚я» специфічно впливає на збільшену щитоподібну залозу, нормалізує синтез ТЗ, Т4 та тиреотропного гормону в крові, відновлює гормональну функцію щитовидної залози. Рекомендовано вживати при гіперплазії залози, тиреотоксикозі, дифузному токсичному зобі, вузловій формі зобу, загрудинному зобі. Також застосовується з метою профілактики ендемічного зобу та рецидиву захворювання в післяопераційний період та після закінчення комплексної терапії.
При захворюваннях ендокринної системи доцільно застосовувати комплексний підхід. Часто необхідно усунути вірусно-інфекційні, запальні чи аутоімунні процеси, що виникли в ураженому органі ендокринної системи, іноді потрібно поліпшити кровопостачання цього органу чи зменшити вплив інтоксикації.
З іншого боку, негаразди ендокринної функції ураженого органу викликають в організмі порушення обмінних процесів, від яких страждає пацієнт. Природно, що крім усунення явищ, які викликали порушення функцій ураженого органу, необхідно якомога швидше відновити і його функції. З цією метою фахівцями НВО «Екомед» створено кілька створено засобів.
Сприяє нормалізації функцій щитовидної залози і поліпшує процеси метаболізму в її клітинах. Значно поліпшує загальний стан і працездатність хворих з різними захворюваннями щитовидної залози. Благотворно діє на обмінні процеси, артеріальний тиск і утворення гемоглобіну. «Щизарен» необхідний при усіх захворюваннях щитовидної залози. Варто звернути увагу, що при гіпофункції щитовидної залози корекція замісної терапії повинна відбуватися під контролем лікаря і поступово. Функція щитовидної залози миттєво відновитися не може, це потребує певного часу. «Щизарен» застосовується двічі-тричі на день по 25-35 крапель на 50 мл води.